Intervju s predsjednikom Vijeća gradske četvrti Novi Zagreb

Autor: Mate Milas, 3. 4. 2013.

Naša škola sudjeluje u obrazovnom projektu Europske unije „Comenius“, projektu razmjene učenika, učitelja i znanja. U tom projektu također sudjeluju škole iz Italije, Francuske, Poljske i Španjolske. Sve su zemlje dobile neku temu o kojima ćemo raspravljati na zajedničkim sastancima. Mi smo dobili temu „otpad“. Cilj projekta jest saznati što više o temi, osvijestiti problem kod učenika, pokušati utjecati na poboljšanje brige o otpadu. U projektu također moramo surađivati s lokalnom zajednicom pa smo zato o temi zbrinjavanja otpada razgovarali s predsjednikom Vijeća gradske četvrti Novi Zagreb, dipl. ing. Jadrankom Baturićem.

1. Nedavno je u Zagrebu bilo puno problema sa samim odvozom otpada. Jesu li ti problemi potpuno riješeni?

Problemi s odvozom otpada nisu u potpunosti riješeni, no situacija nije uopće toliko dramatična kako se to nekada prezentira. Pogledajte kako je npr. bilo u Napulju u Italiji. Mislim da je to kod nas puno bolje riješeno nego u većem dijelu Europe. Puno toga se napravilo u zadnjih nekoliko godina, posebice na području Novoga Zagreba. Nabavljeni su novi kamioni, a i nove kante – mislim da je nabavom novih kanti za obiteljske kuće napravljen velik napredak.

1. Imate li kakve prigovore od građana?

Naravno da uvijek ima prigovora. Na primjer, u Hrvatskom Leskovcu nije bilo kanti, a na Kajzerici su kante bile premalene pa su ljudi otpad odlagali pokraj njih, što bi katkad raznijeli psi i mačke. Reagiramo na prigovore i nastojimo ih brzo riješiti. Napomenuo bih da je u Novome Zagrebu broj odvoza povećan, a cijena je ostala ista, što je vrlo bitno za građane. Također bih dodao da je prigovora manje nego prijašnjih godina.

1. Što mislite o odlagalištu Jakuševac? Je li to poseban problem za Novi Zagreb?

To je ipak najveći problem za građane koji su u neposrednoj blizini Jakuševca, ali njima se pokušava određenim olakšicama to nekako nadoknaditi. Nažalost, otpad negdje mora biti. Ne postoji niti jedno odlagalište u bilo kojem dijelu svijeta kojem nema prigovora – pa je tako i s Jakuševcem. Inače sam zagovornik boljeg iskorištavanja otpada, ekološkoga zbrinjavanja i recikliranja.

4.      U naprednijim zemljama Europske unije dosta se napredovalo s razvrstavanjem                          otpada. Pretpostavke za to su dvije:

a)      vlasti moraju osigurati različite kontejnere za različitu vrstu otpada

b)      građani moraju imati razvijenu svijest o nužnosti razvrstavanja otpada.

Što mislite o tome kako je to riješeno trenutno u našem gradu i u našoj gradskoj četvrti?

Što se tiče kontejnera, mislim da ih ima dovoljno; a što se tiče ekološke svijesti, kao i svugdje, dio građana ima izrazito razvijenu ekološku svijest i oni razvrstavaju otpad, no podosta građana to ne čini iako imamo kontejnere za razvrstavanje. U nekim razvijenim državama građani više razvrstavaju otpad jer im je onda cijena odvoza otpada znatno jeftinija ili postoje kazne za nerazvrstavanje.

1. Može li se kod nas stanje poboljšati i kako?

Ja sam za stimulaciju, a ne kažnjavanje. Osobama koje uredno razvrstavaju otpad (staklo, plastiku, papir) trebalo bi smanjiti cijenu odvoza smeća.

1. Kakvo je stanje ovdje u vašoj zgradi? Razvrstavate li ovdje otpad?

Iza vas se nalazi kutija za odlaganje papira, znači mi razvrstavamo otpad.

1. Što mislite kad ćemo dosegnuti ekološku svijest npr. francuskih ili njemačkih građana?

Teško je to reći, no svakim danom smo sve bolji!

Nika Vahčić i Veronika Milinović (7.c razred OŠ Većeslava Holjevca, Siget)