Izbor predsjednika Vijeća učenika Grada Zagreba

Autor: Slaven Staklenac, 28. 11. 2014.

Sastanak izborne skupštine za izbore predsjednika Vijeća učenika Grada Zagreba (VUGZ) održan je u Gradskoj vijećnici grada Zagreba u četvrtak 27. studenoga 2014.

Sastanak je započeo uvodnim govorima koji su prenosili poruku da i mladi ljudi poput nas mogu sudjelovati u javnom životu i politici, rekli su da svatko od nas može napraviti razliku i da se samo trebamo aktivirati. Nakon uvodnih govora oni koji nisu u nekom učeničkom vijeću morali su napustiti prostoriju zbog utjecanja na glasove.

Zatim nas je predstavnica Ureda za obrazovanje, kulturu i šport Katarina Milković upoznala s radnim predsjedništvom koje se sastoji od predsjednika VUGZ-a (Pavao Škoko Gavranović) i još dva člana. Gđa Milković nas je također upoznala s poslovnikom vijeća učenika koji smo kasnije i usvojili. Nakon toga je usvojen plan rada kao i dnevni red. Odlazeći predsjednik Vijeća održao je govor u kojemu je spomenuo svoja postignuća, načine komunikacije s učenicima koji se žele aktivirati u zajednici, suradnju Nacionalnog vijeća učenika Republike Hrvatske (NVURH) i Vijeća učenika Grada Zagreba (VUGZ). Također je spomenuo i neke probleme obrazovnog sustava, anketu o javnoj raspravi za zdravstveni odgoj i sl. Saznali smo da se NVURH sastoji od 21 člana (1 po županiji), isto tako smo saznali da je na nama velika odgovornost jer nas stotinjak u vijećnici predstavlja 105 tisuća učenika Grada Zagreba.

Nakon govora predstavljeni su nam kandidati za mjesto predsjednika VUGZ-a. Oni su bili svih uzrasta, od šestog razreda osnovne škole do trećeg razreda srednje. Svaki od kandidata je imao trominutno predstavljanje i izlaganje svog plana. Poslije izlaganja mogli smo postavljati pitanja kandidatima, da se na taj način više upoznamo s njima, njihovim planovima i načinima razmišljanja. Dugo se raspravljalo o prepunim satnicama te problemu nemirne djece. Pokrenula se rasprava o predmetima u srednjim školama i dužini mandata predsjednika VUGZ-a. Nakon pitanja svi smo dobili komad papira na koji smo trebali napisati ime kandidata za kojeg želimo glasovati. Kada su svi glasački listići bili popunjeni, neki članovi radne skupštine i nekoliko volontera izašli su iz dvorane da prebroje glasove. Za to vrijeme nam nije bilo dopušteno da izlazimo iz vijećnice, nego smo u vijećnici postavljali pitanja odlazećem predsjedniku VUGZ-a Pavlu Gavranoviću. Međutim, nakon prvog kruga glasanja nijedan od kandidata nije dobio natpolovičnu većinu (50% + 1 glas), pa se glasovanje odužilo na dva kruga. U drugi krug glasovanja prošli su Adnan Delić, učenik trećeg razreda Graditeljsko tehničke škole, on je zastupao razmjenu učenika i duži veliki odmor. Njegov suparnik je bio Ivan Čužić, učenik 18. gimnazije koji se zalagao za politiku za mlade, bolji odnos učenika i profesora i smanjivanje diskriminacije i nepravde u obrazovnom sustavu.

Nakon drugog kruga glasovanja odlučeno je da će novi predsjednik VUGZ-a biti Adnan Delić, a potpredsjednik Ivan Čužić. Na kraju je novoizabrani predsjednik održao kratki govor i zahvalio se.

Nikola Rotim 8.a