Intervju sa pjesnikinjom Irenom Stanić Rašin

Autor: Slaven Staklenac, 22. 11. 2010.

U Foto-galeriji pod Irena Stanić-Rašin i 4.a možete vidjeti slike sa ovog druženja

Učenice 4. A razreda, Maja Deriš i Petra Pavetić Kranjčec intervjuirale su gospođu Irenu Stanić Rašin, profesoricu talijanskog i engleskog jezika i pjesnikinju koja piše pjesme za djecu. Živi i radi u Americi . Ravnateljica je Hrvatske škole u Bostonu. Gospođa Irena je počela pisati pjesme u  ranijim danima djetinjstva.  Bila je učenica naše škole te se često isticala uspješnim literarnim radovima . Tako je jedna od njezinih pjesama objavljena i u školskom listu Siget .

U četvrtak, 28. listopada 2010.,  učenike 4. A razreda posjetila je pjesnikinja Irena Stanić Rašin. Napisala je tri zanimljive zbirke pjesama za djecu. To su: Šaljivo putovanje po Hrvatskoj, Putovanje u zemlju žiljaka i bivotinja i  Pjesme djetinjstva. U susretu s njom, pročitala nam je poneku pjesmu iz svake zbirke. Pjesme su bile jako zanimljive i vrlo neobične.

U pjesmi Odlučiše jednog dana, u pojedinim riječima su bile zamijenjene riječi ŠTO, KAJ I ČA, pa smo nakon toga, zajedničkim radom, napravili veliki popis neobičnih riječi na ploči.

Pod satom likovne kulture dizajnirali smo naslovu stranicu za jednu od njezinih zbirki pjesama. Na kraju smo napravili intervju sa našom gošćom i zahvalili joj se na lijepom i ugodnom druženju.

Antea Posavec, 4. a

Petra: “Kada ste počeli pisati pjesme?”

Irena Stanić Rašin: “Pjesme sam počela pisati prije osnovne škole.”

Maja: “Da li uz pjesme pišete i priče?”

Irena S. Rašin: “ Uz pjesme pišem i priče. Uskoro ću izdati jednu zbirku za djecu.”

Petra: “Koliko često pišete pjesme?”

Irena S. Rašin: “Često. Napisala sam tri zbirke pjesama u nekoliko tjedana.”

Maja: “Kome obično čitate svoje pjesme?”

Irena S. Rašin: “ Čitala sam svoje pjesme prijateljima i obitelji.”

Petra:” Koliko ste do sada napisali pjesama?”

Irena S. Rašin: Do sada sam napisala više od 100 pjesama.”

Maja: “ Imate li neku najdražu pjesmu?”

Irena S. Rašin: “ Sve su mi drage, ali neke su bolje uspjele.”

Petra: “ Kako biste opisali svoje pjesme?”

Irena S. Rašin: “ Uglavnom su to šaljive pjesme koje bi trebale razvedriti, nasmijati i potaknuti na eksperimentiranje jezikom. “

Maja: “Koliko Vam vremena treba da napišete pjesmu?”

Irena S. Rašin: “ Najčešće pet do deset minuta.“

Petra: “Koliko Vam znači pisanje pjesama?”

Irena S. Rašin: “Pisanje pjesama mi znači puno. To me veseli.”

Petra: “Da li svojoj djeci izmišljate pjesme, pa ih poslije zapišete?”

Irena S. Rašin: “Da. Pjesme koje izmislim za svoju djecu poslije zapišem.”

Petra: “ Da li ste do sada objavili koju knjigu pjesama?”

Irena S. Rašin: “ Na žalost, nisam objavila niti jednu knjigu. Jedna od mojih pjesama objavljena je u Modroj lasti.”

Petra: “Koju knjigu biste nam preporučili da pročitamo?”

Irena S. Rašin:” Definitivno knjigu Harry Potter.”

Maja Deriš i Petra Pavetić Kranjčec, 4. a